Poskupljenje struje od 1. decembra

Vranje/Beograd - Struja u Srbiji će od 1. decembra poskupeti 3,9 odsto, izjavio je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Anti.

On je rekao je da je u pitanju minimalno povećanje, pošto se cena nije menjana poslednje dve godine, a nije bilo korekcija čak ni za visinu inflacije.

- To je daleko ispod zahteva i opravdanih troškova energetskih kompanija - rekao je Antić za Radio televiziju Srbije

Prema njegovim rečima, struja za industriju neće poskupljivati.

On je objasnio da je cena struje u Srbiji najniža ne samo u regionu, već i u svim članicama Evropske unije, kao i od većine država istočne Evrope.

Antić je rekao da je cena struje u Srbiji za 7,2 odsto niža nego u Makedoniji, 18,9 odsto od Bosne I Hercegovine, 24 odsto u odnosu na Albaniju, 40,5 na Crnu Goru, 79,97 odsto Hrvatsku, 85 odsto Rumuniju, a 122 odsto Sloveniju.

Komentari

DALI STRUJA MORALA DA POSKUPI?

Električna energija poskupljuje minimalno, samo 3,9%, a Antić, takozvani ministar, kaže da je to minimalno povećanje i da je ona najeftinija u Evropi. On nije pomenuo da su i plate i standard najniži u toj Evropi. Ne znam da li Antić zna da niska efikasnost termoelektrana, kod nas oko 20 – 25%, a u svetu neke termoelektrane dostižu i 50%, u periodu 2012. do 2017. godine ukradena je električna energija za 6,18 milijarde evra (31,9 milijarde kWh struje), gubici električne energije iznosile 22% (dozvoljeni tehnički gubici su 5%), visoke plate zapošljenih i prekobrojni zapošljeni, zapošljavanje po partijskoj knjižici, a stručnost nije bitna, čak generalni direktor je po vokaciji pečenjar. EPS je prebukiran sa stručnjacima iznad 10.000. Šta je ETF obrazovao, kada je najveća energetska kompanija spala na roštiljdžije i pečenjare sa platama vodećim u zemlji. Naše rukovodstvo ni slučajno ne bi povećalo cenu struje, već MMF silom s motkama ih naterao, bezobraziluk? U avgustu mesecu 2019. godine potrošnja električne energije, u jednom domaćinstvu u Boru, je ostvarena u iznosu od 263 kWh (VT 200 kWh i NT 63 kWh). Svi troškovi koji pripadaju EPS-u jedinična vrednost iznosi 6,67 din/kWh ili 73,39% od cifre u računu, a ukupna specifična cena za 1 kWh, koje platio potrošač, iznosi 9,02 din/kWh ili 100% što je više za 2,53 din/kWh ili 28,05% su troškovi koji ne idu EPS-u, a idu iz džepa potrošača. Sa dodatnim troškovima struje, a kalkulacija je rađena samo sa troškovima koji idu EPS-u, Srpska struja nije najjeftinija.

Gdeje nabrojao ove Drzave tamo je duplo jevtinije i plata je duplo veca nego u Srbiji

Najnovije vesti