Vranje - Iz Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) saopšteno je da je tokom protesta, održanog u Surdulici 14. februara, slobodna novinarka Dejana Cvetković, saradnica nedeljnika Vreme, Cenzolovke, Južnih vesti i drugih medija, "bila kontinuirano ometana od demonstranata, koji su joj branili i ometali je dok snima događaj uzvikivajući da samo ona ne sme da ih snima, pretili su joj da će joj oteti i razbiti mobilni telefon, koji joj predstavlja osnovno sredstvo za rad, pretili da će je tužiti ako objavi snimke i fotografije".
"Iz grupe demonstranata upućivane su joj uvrede poput đubre, lažov i psovke.
Neki su uzvikivali i silovana i pozivali je da razmene brojeve telefona, uz poruku da njen broj već imaju.
Dominirale su šokantne mizogine i seksističke poruke, uvrede i provokativna pitanja poput nosiš li tange, kao i konstatacije da će sad ispasti da smo je silovali, piše u saopštenju ANEM-a.
U tekstu saopštenja dodaje se da su "lični podaci, nalozi na društvenim mrežama i snimci Dejane Cvetković neovlašćeno deljeni u Vajber grupi koja okuplja učesnike protesta".
"Deljeni su i njeni tekstovi o manjinama, uz tvrdnje da je finansiraju Albanci.
Ova nagrađivana novinarka izveštavala je o događajima i porukama izrečenim na protestima povodom saobraćajne nesreće u kojoj je učestvovao mladić Albanac iz Prizrena, rođak vlasnika lokalnih pekara, a u kojoj je stradao meštanin Rastko Jović.
Protesti zbog nereagovanja policije i drugih institucija, pretvorili su se u zahteve da porodica lokalnih Albanaca bude iseljena iz ovog mesta, navode iz ANEM-a.
"Izveštavajući o protestima i komunikaciji u Vajber grupi, prenela je pretnje i pozive na progon porodice pekara albanske nacionalnosti",sdodaje se u tekstu saopštenja.
Ovakvo ponašanje, nadovezuje se Katarina Golubović, predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava (YUKOM), "predstavlja situaciju u kojoj Više javno tužilaštvo mora hitno da reaguje zbog izazivanja rasne, verske i nacionalne mržnje".
"Lokalni funkcioneri koji imaju uvid u Vajber prepiske moraju da reaguju i suprotstave se linču“, naglasila je Golubović.
Veran Matić, predsednik ANEM-a i koordinator Sigurne linije za prijavljivanje pretnji i napada na novinare (0800 100 115), navodi da je Dejana Cvetković "jedna od najboljih novinarki, obučena da profesionalno izveštava poštujući novinarski kodeks".
"Ona je i veoma senzibilisana za izveštavanje o teškim temama i često tabuiziranim pitanjima.
Nedopustivo je ugrožavanje njene bezbednosti i ona je morala biti zaštićena od strane policije koja je obezbeđivala ovaj skup.
Pozivamo institucije da spreče eskalaciju kampanje i pretnji protiv Dejane Cvetković“, izjavio je Matić.
O ugrožavanju bezbednosti i pretnjama obaveštene su nadležne institucije u Surdulici, Vladičinom Hanu i Vranju, dodaje se u saopštenju.
Na kraju se dodaje da je Dejana Cvetković dobitnica nagrada i priznanja: „Bring the Noize“ feminističkog kulturnog centra BeFem u kategoriji „Feminističko medijsko izveštavanje“ za tekst „Vranjsko porodilište: između šamara i prizivanja sebi“; prve nagrade Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i OEBS-a u kategoriji štampe za tekst „Kako do mesta u Sigurnoj kući“, objavljenog u nedeljniku Vreme, te druge nagrada za isti tekst.
Projekat “Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara” sprovodi ANEM sa partnerima Insajder TV i Centar za razvoj lokalnih medija, a uz podršku Evropske unije.
Misija OEBS-a u Srbiji podržala je projekat ANEM-a „24/7 SOS telefonska linija za pomoć novinarima i drugim ugroženim medijskim radnicima“, u okviru projekta koji finansira Evropska unija „Jačanje slobode izražavanja i slobode medija u Srbiji“.
