Branka Marković, profesorka književnosti, pesnikinja i prozni pisac, promovisaće svoju novu zbirku poezije pod nazivom Budi nebo u Hotelu Rojal Putnik u Vranju, u sredu 7. maja od 19 časova.
"Pesme su posvećene Vranju, a neke od njih napisane su lokalnim dijalektom", navodi Branka Marković u najavi ove promocije.
Matija Bećković, jedan od najvećih živih srpskih pesnika, piše u recenziji za ovu knjigu da Branka Marković "demantuje krizu poezije" u Srbiji.
"Ona se javlja kao gotov pesnik, bez truna ičeg veštačkog i početničkog.
Peva svoje pesme svojim glasom, a o tome o čemu peva - više zna od ikog drugog", konstatuje Bećković.
On u recenziji dodaje da se Brankine reči "prestižu u želji da što pre sve kažu".
"Njen slučaj postaje opšti, i svima poručuje:
Ne odustajte ako ste pravi!
ne sumnjajte u sebe ako vas je rodila majka.
Ako ste obasjani svojim darom - on će vam pokazati put", navodi Bećković.
Branka Marković je kao pesnikinja debitovala zbirkom pesama Fama volat 2020. godine.
Izdavač njene nove zbirke pesama Budi nebo, kao i prethodne, je Udruženje književnika Vranja.
PROFIL
Branka Marković rođena je u Vranju. Predaje srpski jezik i književnost u srednjoj Tehničkoj školi. Posle završene Pedagoške akademije, diplomirala je na Filološkom fakultetu u Skoplju (na grupi za Književnost naroda SFRJ sa srpskohrvatskim jezikom). Godine 2014. objavila je knjigu priča Dečak sa violinom, o sudbinama ljudi vranjskog kraja, a 2020. zbirku poezije Fama volat. Naredne 2021. iz štampe je izašla njena zbirka proze Hronika jedne nostalgije, a 2023. još jedna knjiga priča Svetionici u nama, o vranjskoj prošlosti, svakodnevici i sadašnjosti. Autorka je mnogobrojnih književnih eseja i priloga u književnim časopisima i novinama. Lektorka je i recenzentkinja niza književnih dela. Dobar je poznavalac govora starinaca u Vranju i prizrensko-timočkog dijalekta. Članica je Matice srpske i Udruženja književnika Vranja. Dobitnica je najvećeg priznanja Grada Vranja 31. januar, za izuzetan doprinos u promovisanju vranjskog govora i Vranja u književnosti i očuvanju tradicije.