Određen jednomesečni pritvor petorici kosovskih Srba zbog sumnje da su učestvovali u akciji Račak

Vranje - Sud u Prištini odredio je jednomesečni pritvor petorici muškaraca privedenih u Štrpcu i Gnjilanu zbog sumnje da su, kao pripadnici srpske policije, navodno učestvovali u akciji u Račku u januaru 1999. godine, potvrdio je za Kosovo onlajn advokat Nebojša Vlajić, branilac prvookrivljenog Novice Pečinovića, prenosi N1.

Vlajić je podsetio da je sednica za određivanje pritvora održana u nedelju, dok su advokati odluku suda dobili kasno sinoć.

Kosovska policija je, u saradnji sa tužilaštvom, u nedelju uhapsila pet penzionisanih pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije zbog sumnje da su počinili ratne zločine u selu Račak 1999. godine.

Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju ocenila je da je hapšenjem na delu sistematsko političko i institucionalno nasilje Prištine na čelu sa Aljbinom Kurtijem, te da su uhapšeni ljudi koji godinama žive na prostoru Kosova i nisu napuštali svoje domove, jer nisu imali od čega da se kriju niti da beže.

Specijalni tužilac Kosova Iljir Morina istakao je da je tužilaštvo u istragama u slučaju Račak identifikovalo još nekoliko osoba koje su učestvovale u tom događaju.

Najnovije vesti