Vranje news u ovom nastavku evaluacije medijskih konkursa, analizira koliko je para građana Vranja i Srbije raspodeljeno projektima Vranjske plus doo (osnivaču tri medija - učesnika na konkursima), koju je u Vranju 2016. godine osnovao SNS. Reč je o konkursima za sufinansiranje medija Grada Vranja i Ministarstva informisanja, dakle novcu koji poreski obveznici preko raznih dažbina uplaćuju u lokalni i državni budžet i koji bi trebalo da služi interesima građana, ne pojedinaca, političkih partija ili bilo kojih interesnih grupa.
Piše: Dejan Dimić
Televizija Vranjska plus doo, stranačko glasilo lokalnog SNS-a u Vranju (direktor u impresumu Marijan Stošić, urednica Slađana Aleksić), ostvarila je rekord po sumi koja je odobrena jednom projektu na ovogodišnjem medijskom konkursu u Vranju. Za projekat Treće doba (pogađate, reč je o našim dragim penzionerima, u značajnom procentu i naprednjacima dragim glasačima), dakle samo za taj jedan projekat odobreno im je da utroše čak 11.950.000 dinara (ah, šteta, moglo je okruglo 12, like a Zuja kod ministarstva). U ovde najpopularnoj stranoj valuti to je 101.962 evra.
Šta je to spram godinu dana slikanja lokalnih političara pred kamerama (vole, pa to ti je), nema veze što to niko ne gleda. Osim po zadatku (mora i da se lajkuje na društvenim mrežama).
Osim ovog rekordnog, Vranjska plus doo prošla je sa još par projekata na gradskom medijskom konkursu, sve u svemu ukupno će se na njihov račun posložiti 13,9 miliona dinara ili 118.600 evra. Ako ovu lepu svoticu saberemo sa sumom koja je pripala medijima Zorana Zuje Veličkovića (ukupno 5 medija i pet projekata), iz našeg prvog nastavka o raspodeli medijskog novca u Vranju, to je astronomskih 28,4 miliona dinara ili 242.320 evra. U procentima 94,7 odsto ukupnog budžeta za medije (što znači da je za sve ostale preteklo svega 5,3 odsto) - podsećanja radi, ukupno je 30 miliona dinara poreskih obveznika izdvojeno za sufinansiranje medijskih projekata u Vranju.
Kada je reč o Vranjskoj plus doo i gradskom konkursu u Vranju, krenimo redom.
1. U vezi sa već pomenutim penzionerskim projektom teškosmišljivog naziva Treće doba, iz rešenja Gradskog veća o raspodeli sredstava saznajemo da je to projekat koji će za 11.950.000 dinara ili 101.962 evra govoriti o “položaju i životu starih osoba u Vranju, sa akcentom na probleme sa kojima se svakodnevno suočavaju”, kao i “o radosti koje zlatne godine čine lakšim i lepšim”. Humano, humano…
Dakle, nastavlja se o projektu, to je serijal emisija “o starim osobama, među kojima su, saznajemo, i ratni vojni invalidi i osobe sa invaliditetom kao društveno osetljive grupe”. Znači nisu samo penzioneri, širi se priča... Projekat bi, ubeđuje komisiju aplikant, “bio značajan doprinos poboljšanju njihovog položaja i boljoj informisanosti javnosti o problemima sa kojima se suočavaju (siromaštvo, nedostatak adekvatne zdravstvene zaštite, socijalna izolacija, nasilje i diskriminacija)”. Kažu iz Vranjske plus da u Vranju živi više od 24 odsto penzionera, čak njih 17.869. U glavu (poznato?). “Oni su aktivni i korisni članovi društva, imaju mnogo toga da ponude”. (Verovatno se tu posebno misli na izbore, dobro to ne piše, ali nema veze) a, kažu, “mogu da budu i inspiracija mlađima" (u čemu, da što pre postanu penzioneri i glasaju po savesti?), a “njihova iskustva i znanja mogu da budu dragocena za društvo u celini”, što se verovatno vidi iz dosad priloženog.
U obrazloženju ne piše koliko sadržaja treba da se izradi tokom trajanja projekta (verovatno ne slučajno), tako da se ne može izvući računica koliko od tih skoro 12 miliona dinara za jedan projekat ide na svaki sadržaj.
2. Ova kuća je sa drugim medijem čiji je osnivač, pod nazivom Vranjska plus doo - Internet portal Važno je, konkurisala projektom Život nema reprizu (e, nisu penzioneri, šteta) i odobreno im je 1.150.000 dinara ili 9.812 evra. Saznajemo iz rešenja o raspodeli sredstava da je reč o projektu koji se tiče bezbednosti u saobraćaju. Vele iz Vranjske plus doo da je to “izuzetno važna tema” koja se “tiče svih učesnika u saobraćaju - vozača, pešaka, biciklista, motociklista, putnika posebno dece” (konstatacija u rangu otkrivanja Amerike, p.a).
Kažu, hoće da oni projektom da utiču da se smanji broj saobraćajnih nezgoda, kao i broj povređenih i poginulih (što ni policiji udaranjem po džepu ne uspeva godinama unazad, p.a). Cilj je “da bolje informišu sve učesnike u saobraćaju o značaju njihove bezbednosti i najčešćim greškama kako bi se smanjio rizik od nezgoda i povreda”.
Naumili su da to učine kroz 15 medijskih sadržaja (14 objava na portalu i 1 promo spot s ciljem promocije serijala). E, sad može matematika. To znači da će svaki sadržaj u sklopu ovog projekta poreske obveznike koštati po 654 evra). Pratićemo portal i realizaciju projekta, samo napred.
3. Projektu Hvala vam heroji, za koji je konkurisala sa trećim medijem koji se zove Vranjska plus doo - www.vranjskaplus.rs (reč je o drugom portalu sa prefiksom Vranjska plus doo) odobreno je 800.000 dinara ili 6.826 evra. O čemu se radi, pitate se? Plemenita tema, nema šta.
Dobrovoljni davaoci krvi su u pitanju, navode sa Vranjske plus, “u svakom trenutku spremni da pomognu drugima i spase nečiji život”. Tu su, dodaju, “i udruženja koja okupljaju ove humane osobe”, što svi mi već znamo i vidimo. Hoće Vranjska plus doo da preko tog drugog portala (preko onog prvog ne može, jer je pravilo jedan medij jedan projekat, dobro očekujemo još neki portal sledeće godine, p.a) “bolje informiše društvenu javnost” u Vranju, “posebno mlade, ali punoletne osobe” (kakvo arčenje olovke i papira, p.a) o dobrovoljnim davaocima krvi, “hrabrim herojima današnjice, koji su uvek spremni da pomognu onima kojima je pomoć potrebna, pokazujući time solidarnost i brigu za zajednicu” (opšta mesta).
Opet imamo 15 medijskih sadržaja – 14 članaka i 1 promo (dakle deljenjem dolazimo do toga da svaki sadržaj košta poreske obveznike ravno po 455 evra). Predstaviće Vranjska plus doo i udruženja koja okupljaju ove humanitarce u Vranju (zar to nije već rečeno?), “s jednim ciljem, da ljudima daju drugu šansu za život itd, itd (logoreja jedna skarabudžena i tako sve u krug i neodoljivo podsećanje na nešto što je dnevno novinarstvo i u vezi s čim u pravilniku za sufinansiranje medija i većini tekstova konkursa nešto piše). Ali, sedma sila je to…
Da li je to kraj kada je reč o projektima koje je podržao Grad Vranje za vazda finansijski zakinutu Vranjsku plus doo u odnosu na konkurenta Zorana Veličkovića Zuju i njegove medije?
Ok, mogao bi da bude, ali i ne mora.
Mogao bi na primer postojati još jedan novi medij (novi barem po pojavljivanju na konkrsima), sa njima možda povezan, čijem je projektu na ovogodišnjem konkursu odobreno 150.000 dinara (1.279 evra). Medij nema prefiks Vranjska plus doo i nisu mu oni osnivači, već udruženje građana koje se zove Novi vidik, a zove se portal InPress, za koji je malo ko u Vranju čuo ili gotovo niko.
Kakve veze ima sa Vranjskom plus? Pa možda i nema, a možda i ima, ali sigurno ima veze sa šefom tehnike i snimateljem ove televizije Slobodanom Banetom Nedeljkovićem čije je ime u impresumu, a uz njega stoji glavni urednik. Projekat mu se zove Čuvari vere i tradicije -Eparhija vranjska.
Trebalo je verovatno da predstavlja jedno klasično šlihtanje lokalnom mitropolitu i lokalnoj vlasti u smislu izbora teme. Ako se malo baci pogled na izvode iz projekta iz rešenja o raspodeli sredstava, sadržajno i sintaksički neodovljivo podseća na projekte izašle iz fabrike Vranjske plus doo. Šta kažu?
Kao, reč je o zlatnom jubileju Eparhije vranjske - 50 godina od obnove “čuvara pravoslavlja, duhovnog života, tradicije i identiteta srpskog življa na jugu Srbije”. To je, gle čuda, u fokusu projekta? (pa nije valjda šuma na Kozjaku?) Imamo 16 medijskih sadržaja, eftino - skoro 80 evra po sadržaju). To su 5 objava/članaka, 5 video zapisa, 5 priloga na onlajn platformi soundcloud InPress.rs, kao i 1 promo spot (voli i Vranjska plus doo te promo-e). Obećavaju da će “definisane ciljne grupe biti bolje informisane o značajnim istorijskim događajima koji su doveli do obnove ove eparhije sa sedištem u Vranju, kao i o njenom značaju za lokalnu zajednicu, njenu istoriju, kulturno nasleđe, duhovni život i društveni angažman”. Ma nema, bez nje ni nas ne bi bilo (p.a).
Cilj projekta je, poručuju, “očuvanje srpskog nacionalnog kulturnog identiteta i negovanje verske tolerancije”.
Ima u ovoj priči jedan mali problem. Sa projektom skoro istog naziva Zlatni jubilej Eparhije vranjske - 50 godina obnove Vranjska plus doo konkurisala je ove godine kod Ministarstva informisanja na konkursu za televizije i odobreno joj je 1,8 miliona dinara (vidi okvir). Ali, valjda sve može, pa se ne vidi svrha donošenja pravilnika za učešće na medijskim konkursima.
Za podrobniji doprinos InPress-a javnom interesu građana Vranja ne treba trošiti penkalo. Da li su ikad, negde, nekad izvestili sa nekog bitnog događaja od značaja za grad i njegove građane, da li su posvećeni javnom intresu i opštem dobru? Pogledajte i sami ko tamo može da se pojavi i koje su crvene linije.
Na kraju, treba znati da ni ovo nije sve. Predstoji i obelodanjivanje rezultata lokalnih konkursa u drugim sredinama na jugu Srbije (opštine Pčinjskog okruga), gde po pravilu mediji poput ovog dobijaju novac iz budžeta tih lokalnih samouprava za realizaciju medijskih projekata. Tako da se za konačne cifre mora još malo sačekati.
Bog ih je pogledao i kod ministarstva
Na 13,9 miliona dinara (118.600 evra) za projekte Vranjske plus doo na konkursu Grada Vranja treba dodati već odobrenih 5,75 miliona dinara ili 49.061 evro (a Zuja duplo više, ccc) na nedavno okončanim konkursima Ministarstva informisanja, čime dolazimo do ukupne cifre od 19.650.000 dinara ili 167.662 evra na medijskim konkursima Grada Vranja i Ministarstva informisanja. Ovo je učinak kod ministarstva:
1. Na konkursu Ministarstva informisanja za sufinansiranje medijskih sadržaja za osobe sa invaliditetom, Vranjskoj plus doo Vranje odobreno je 550.000 dinara ili 4.693 evra za projekat Život sa autizmom.
2. Na konkursu za televizije, Vranjskoj plus doo Vranje odobreno je 1,8 miliona dinara ili 15.358 evra za projakat Zlatni jubilej Eparhije vranjske - 50 godina obnove.
3. Na konkursu za internet medije projektu Menjamo zajedno odobreno je 500.000 dinara ili 4.266 evra.
4. Na konkursu za profesionalizaciju medija i unapređenje etičkih standarda oodbren im je 1,1 milion dinara ili 9.386 evra za projekat Veštačka inteligencija u medijima - izazovi i odgovornost.
5. Na konkursu za sufinansiranje projekata na jezicima nacionalnih manjina njihov projekat Obrazovanje bez granica vrednovan je sa 1.000.000 dinara ili 8.532 evra, a sa još 800.000 dinara ili 6.826 evra projekat Povezane niti dva pravoslavna naroda na istom konkursu.
Osim ovih na konkursu Ministarstva informisanja 500.000 dinara ili 4.266 evra odobreno je i projektu portala InPress (glavnog urednika Slobodana Nedeljkovića, istovremeno i šefa tehnike/snimatelja Vranjske plus doo) pod nazivom Bugarske bajke - riznica narodne mudrosti. Ministarstvo kulture i informisanja je 2021. godine Vranjskoj plus doo dodelila novac za realizaciju projekta U svetu bugarskih bajki, čiji naziv neodoljivo podseća na ovogodišnji projekat InPress-a.