Vranje/Niš - Nažalost, kod nas je politika skrajnula struku i sve je, bukvalno, dovedeno na neki burazersko-politički odnos, da sam ja pola u šali, ali vrlo realno rekao da ne mogu da nađem infrastrukturni građevinski projekat, koji je radila ova vlast u poslednjih desetak godina, koji je urađen na vreme, koji je koštao onoliko koliko je bilo predviđeno, i koji barem jedan put nakon završetka nije morao da bude popravljen, izjavio je za N1 građevinski inženjer iz Niša Danijel Dašić.
Dašić je, komentarišući puštanje u saobraćaj deonice auto-puta Pakovraće - Požega uprkos tome što su inženjeri za stručni nadzor jednoglasno odbili da potpišu dokumenta bez kojih je nemoguće da građevinski inspektori izdaju potvrdu da je deonica završena i osvrćući se na to koliko je takvih, potencijalno opasnih infrastrukturnih projekata, podsetio i da je Prokop dobio upotrebnu dozvolu tek nakon skoro godinu dana velikog pritiska javnosti.
"Ako tome dodamo gomilu infrastrukturnih projekata koji i dalje nemaju upotrebnu dozvolu, vidimo da mi živimo u jednom svetu u kome jedina bitna stvar su politički poeni.
Predsedniku je apsolutno neophodno, pošto izbori će morati da budu i on je toga svestan, da vrati sebi nekako taj svoj imidž velikog graditelja, jačeg od Tita i svih ostalih, i da što više infrastrukturnih objekata otvori, a to je apsolutno nemoguće, jer svi mi vidimo kako idu radovi, šta se dešava.
Meni se kolege iz struke, nažalost samo u četiri oka, žale, da niko od njih ne sme da digne svoj glas.
Svi znaju da se projekti rade bez potpunih projekata, da se bukvalno dan za dan dobijaju instrukcije šta da se radi, angažuju se podizvođači koji su po političkoj liniji preporučeni, nema provera kvaliteta", rekao je Dašić.
Govoreći o urušavanju plafona na nadstrešnica u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu i na Medicinskom fakultetu, gde se dogodilo nešto slično, sagovornik N1 kaže da takvi slučajevi ukazuju na veliki nemar.
“Naručilac radova, odnosno investitor je ključni faktor koji, pogotovo ako pričamo o javnom sektoru i o vlasti, oni su krajnje odgovorni za te stvari.
I ako su oni nešto finansirali, kao što su rekonstrukcije škola, oni su morali da izaberu najboljeg izvođača, da imaju nadzornog organa koji je to pratio.
Nažalost, svi mi znamo kako se to radi i kako se preskaču procedure, javne nabavke i ostale stvari.
Kad se radi o ovom slučaju, o nekim privatnim objektima koji su pali, tu je opet velika odgovornost nadležnih službi, građevinske inspekcije i ostalih službi, jer jednostavno, bilo što da radite na svom objektu, pogotovo ako ima dodir sa nekom javnom površinom, vi morate da dobijete saglasnost, morate da dobijete projekat, da taj projekat prođe određenu kontrolu, da se vrši nadzor nad radovima i da sve to bude uređeno na način na koji je neophodno da bi se garantovala bezbednost.
Građevina se pravi da bi bila stabilna i ne postoji građevinski objekat koji nije stabilan i bezbedan.
Ali, nažalost, kod nas je politika skrajnula struku”, rekao je on.