Vranje/Beograd - Civilni sektor u Srbiji upozorio je na sve opasnije kampanje blaćenja protiv medijskih radnika, čije posledice mogu ozbiljno da ugroze njihovu bezbednost.
Ovi napadi dolaze sa najviših javnih funkcija u Srbiji, navodi se u saopštenju.
Izjava predsednika Vučića, kojom traži da se Veran Matić izvini licima koja su bila optužena za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije i „odnese im flašu vina“, predstavlja nedvosmislenu i opasnu političku poruku: da je u Srbiji ponovo dozvoljeno targetiranje i pozivanje na osvetu nad onima koji se bore za istinu i pravdu, prenosi Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
"Veran Matić je svoj život posvetio slobodi govora, zaštiti novinara, izgradnji kulture solidarnosti i dobročinstva u našoj zemlji", dodaje se u saopštenju organizacija civilnog društva.
„U okviru svog dobrotvornog rada, Veran je pokrenuo inicijativu Bitka za bebe, kojom je porodilištima širom Srbije omogućio da dobiju više od 220 inkubatora i time spase živote više hiljada beba.
Kroz osnivanje Srpskog filantropskog foruma i vođenje Fonda B92, mobilisao je javnost, kompanije i institucije da se angažuju u brojnim humanitarnim akcijama u oblastima zdravstva, obrazovanja i medijskih sloboda.
Posebno se istakao u prikupljanju i distribuciji pomoći tokom vanrednih situacija poput poplava 2014. godine i pandemije COVID-19, pokazujući da medijski uticaj u spoju sa društvenom odgovornošću direktno pozitivno utiče na podizanje nivoa društvene solidarnosti i pronalaženje sistemskih rešenja za probleme koji direktno utiču na živote građana“, ističe se u saopštenju.
Pored toga, Veran Matić je, decenijama, dosledno i hrabro, štitio bezbednost novinara u Srbiji – od osnivanja Komisije za rasvetljavanje ubistava novinara, preko SOS telefona za pomoć novinarima, na koji se lično javljao, do stalne podrške lokalnim medijima širom Srbije, u najtežim uslovima pritisaka i pretnji", piše u saopštenju.
„Dok je Matić bio uz svoje kolege i koleginice, država je simbolično i institucionalno odsustvovala.
Najbolniji primer toga ostaje činjenica da slučaj ubistva Slavka Ćuruvije, nakon svih godina i procesa, nije dobio svoj epilog i pravdu.
Predsednik, pozivom na osvetu protiv čoveka posvećenog istini i javnom dobru, pokazuje da svoju funkciju koristi kako bi napadao branitelje slobode govora, dok istovremeno abolira nasilnike i pruža zaštitu onima koji pesnicama, bejzbolkama i automobilima brutalno napadaju građane.
Ovim činom predsednik nastavlja otvoreno da stoji na strani nasilja i nekažnjivosti, jasno pokazujući kako kriminal i nasilje nisu incident, već državna politika“, navodi se u zajedničkom saopštenju organizacija civilnog sektora.
Zbog toga mi, potpisane organizacije građanskog društva, pozivamo nadležne institucije da postupaju stručno i savesno, te zaštite ličnu bezbednost Verana Matić i odbace političku praksu nekažnjivosti nasilja, a građane da budu istrajni i solidarni u borbi za odgovornost", dodaje se u tekstu.
„U odgovornom društvu, predsednik države, kada ispušta i gubi vlast, ne poziva na linč.
U odgovornom društvu, ljudi poput Verana Matića se štite i nagrađuju – a ne targetiraju“, zaključuje se u saopštenju.
Potpisnice saopštenja su ove organizacije građanskog društva – Catalyst Balkans, Građanske inicijative, Inicijativa mladih za ljudska prava, CRTA, Beogradski centar za ljudska prava, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Smart Kolektiv, Trag fondacija, Partneri Srbija, Udruženje Naša kuća, Udruženje građana Novosadska biciklistička inicijativa, Slavko Ćuruvija fondacija, Centar „Živeti uspravno“, Romani Asvin, Zelena oaza Kučevo, Kučevska inicijativa, Udruženje „Nauči me“, Pro.Tok21, Udruženje mladih „Naš svet, naša pravila“, Centar za devojke, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija ANEM, Fond B92, A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, Novi optimizam, SviĆe BAZA, Srpski filantropski forum, Udruženje Forum žena Prijepolja, Udruženje KROKODIL, Proaktiv, Okular, Udruženje ZOO Planet Niš, Lokalna fondacija StPa i Udruženje Tatamate.