Inspekcijski nadzor u Gimnaziji "Bora Stanković" u Vranju potvrdio je nezakonitosti u postupanju rukovodstva škole, na koje su zaposleni u školi ukazivali poslednjih meseci.
Novinar Vranje news-a imao je u uvid u dokument (obaveštenje inspekcije kao odgovor na podnesak profesora gimnazije), koji su zaposleni dobili interesujući se za status ovog slučaja kod Republičke prosvetne inspekcije.
Nakon dobijanja tog odgovora, profesori obaveštavaju javnost da je, "nakon višemesečnog ukazivanja na nepravilnosti u radu rukovodstva škole i pokretanja više postupaka pred nadležnim institucijama, prosvetna inspekcija utvrdila nezakonitosti u postupku raspoređivanja nastavnika na poslove pomoćnika direktora".
Podsećanja radi, zaposleni su još tokom proleća 2026. godine ukazali da je v.d direktorka Olivera Đorđević (kadar SNS-a), donela rešenje kojim je nastavnicu Maju Ristić (kadar SNS-a) rasporedila na poslove pomoćnika direktora "suprotno odredbama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja".
Nakon pritužbi i ponovljenog inspekcijskog nadzora, prosvetna inspekcija je utvrdila da je prilikom raspoređivanja pomoćnika direktora izostala potpuna i pravilna primena člana 129. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kao i da stvarno stanje nije odgovaralo pravnom stanju.
U zapisniku inspekcije konstatovano je da je nastavnica Maja Ristić, koja je raspoređena na poslove pomoćnika direktora istovremeno bilo angažovano sa 22,22 odsto norme u Gimnaziji "Bora Stanković", sa 27,78 odsto norme u drugoj školi i sa 50 procenata radnog vremena na poslovima pomoćnika direktora, zbog čega je inspekcija naložila otklanjanje utvrđenih nepravilnosti.
Posebno je značajno da je Republička prosvetna inspekcija prethodno utvrdila nedostatke u postupanju lokalne prosvetne inspekcije i naložila ponovni vanredni inspekcijski nadzor, nakon čega su nezakonitosti i zvanično konstatovane.
Prema najnovijem obaveštenju Republičke prosvetne inspekcije od 22. juna, u kontrolnom nadzoru je utvrđeno da je škola postupila po naloženim merama inspekcije.
To praktično znači da je rukovodstvo škole bilo u obavezi da otkloni nepravilnosti koje su inspektori utvrdili i da svoje postupanje uskladi sa zakonom.
"Smatramo da ovaj slučaj prevazilazi okvire jedne kadrovske odluke i otvara ozbiljna pitanja o radu institucija, jer smo na iste nepravilnosti ukazivali mesecima pre nego što su one konačno potvrđene u inspekcijskom postupku.
Istovremeno, ostaje otvoreno pitanje odgovornosti za donošenje akata koji su bili suprotni zakonu, kao i pitanje odgovornosti svih koji su svojim postupanjem ili nepostupanjem doprineli da postupak traje mesecima, iako su činjenice i dokumentacija nadležnim organima bile blagovremeno dostavljene", sublimiraju svoj stav o svemu profsori gimnazije u razgovoru za Vranje news.
Zaposleni u Gimnaziji "Bora Stanković" poručuju za Vranje news da će nastaviti da insistiraju na poštovanju zakona, jednakom postupanju prema svim učesnicima u obrazovnom sistemu i punoj transparentnosti rada institucija.
D. Dimić
Otvorena pitanja
O ovom slučaju ostaju otvorena neka važna pitanja: da li je interes gimnazije bio ispred svega ili su neki drugi interesi bili važniji, da li je Maja Ristić mogla biti pomoćnik direktora sa 50 odsto angažovanja, ako je u gimnaziji imala samo 22,22 odsto norme i ko je odgovoran za ovakvo postupanjem kao i za tvrdnje da je sve bilo po zakonu, iako je inspekcijski nadzor utvrdio nepravilnosti? Takođe su važna pitanja bez odgvora i zašto su zaposleni mesecima bili primorani da dokazuju ono što su nadležne institucije na kraju same konstatovale, te ko će snositi odgovornost zbog nezakonitog raspoređivanja pomoćnika direktora i posledica koje je takvo postupanje proizvelo u radu škole?
