ANEM alarm: U ovoj godini četvoro novinara relocirano iz Srbije zbog represije režima

Vranje - Iz Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) ocenili su da je odlazak iz države vojnog analitičara i saradnika Nedeljnika Aleksandra Radića "dokaz da postoji dramatičan stepen ugroženosti bezbednosti medijskih profesionalaca i svih koji imaju kritičko mišljenje prema ovdašnjim vlastima".

Radić je izjavio da je napustio zemlju nakon što su provladini mediji objavili video snimke njegovog praćenja na kojima je snimljena i njegova maloletna kćerka.

"Na meti se našla moja kćerka koja za nekoliko dana puni 16 godina.

U utorak 23. juna TV Informer je prikazao nju na snimcima praćenja, a tokom tog dana pustili su sveže snimke kako čekam u parku da ona završi neke obaveze.

Šta učiniti kada je neprijatelja puno i ugroze vam dete?

Otišli smo u inostranstvo", naveo je Radić u pisanoj izjavi agenciji Beta.

ANEM podseća da je od početka ove godine već troje novinara otišlo iz Srbije.

"Pre njih, Srbiju je napustilo još dvoje novinara koji su na osnovu sopstvenih, kao i na osnovu procena novinarskih udruženja i medijskih asocijacija, procenili da više ne mogu bezbedno da se bave novinarstvom u svojoj državi.

Njihove odluke donete su nakon brojnih pretnji, pritisaka, napada i drugih posledica otrovnih kampanja i targetiranja od strane predstavnika vlasti i prorežimskih televizija i tabloida usmerenih ka njima i njihovim porodicama", piše u saopštenju ANEM-a.

Veran Matić, predsednik Upravnog odbora ANEM, član Stalne radne grupe za bezbednost novinara i operater na Sigurnoj liniji za novinare 0800 100 115, izjavio je da država "vodi otvoreni rat protiv kritičkih i profesionalnih medija i novinara, što je evidentirano i u izveštajima brojnih međunarodnih organizacija".

„Posle pokušaja ubistva novinara koji je izveštavao sa lokalnih izbora i brojnih drugih teških fizičkih napada na novinarke, novinare, fotoreportere i aktiviste – jedini način da zaštite svoj život i život porodice je da napustite zemlju.

Neverovatno je da u savremenoj Srbiji imamo građane – novinare, aktiviste i javne radnike koji odlaze u egzil da bi sačuvali svoje živote.

Da imamo studente i aktiviste koji su u egzilu duže od godinu dana.

To je poražavajuće za jedno društvo i državu.

Umesto da zaštiti novinare i novinarke, da se zalaže za unapređenje slobode govora i medija i drugih demokratskih tekovina, sam vrh države aktivno proizvodi negativnu atmosferu linča usmerenu ka svima koji profesionalno rade svoj posao i iznose kritike na račun vlasti.

Podsećamo da je posao novinara i medija, kao i organizacija civilnog društva i drugih aktera u javnosti, da obavljaju kontrolnu ulogu i ukazuju na nedostatke, neregularnosti i potencijalnu korupciju, a da je dužnost vlasti da reaguje povodom njihovih saznanja i da im omogući dalji nesmetan rad.

U Srbiji svedočimo obrnutom slučaju, što je nezamislivo", naveo je Matić.

Iz ANEM-a podsećaju na rekordan broj pretnji, pritisaka i fizičkih napada na predstavnike medija u Srbiji u poslednjih godinu i po dana (više od 250 prema evidenciji Vrhovnog javnog tužilaštva).

"Ukazujemo i na skoro stoprocentnu nekažnjivost ovakvih dela (samo pet presuda).

Time se otvoreno šalju poruke javnosti da je dozvoljeno napadati novinare na zadatku i da za to niko neće odgovarati.

ANEM još jednom zahteva od predsednika države, predstavnika Vlade Srbije, predsednice skupštine, poslanika i drugih zvaničnika da momentalno prestanu s etiketiranjem novinara i medija koji profesionalno obavljaju svoj posao i kritički pišu o vlasti.

Od svih njih se očekuje osuda opasnih kampanja koje vode provladini mediji koji ne poštuju etičke i profesionalne novinarske standarde.

Pozivamo i nadležne organe da odmah počnu da rešavaju dosadašnje slučejeve napada na medijske radnike u Srbiji čime bi se negativni trend konačno zaustavio.

Ukoliko se ništa ne promeni u državi i društvu, brojni medijski profesionalci kojima su bezbednost i životi već ugroženi, biće nažalost, prinuđeni da napuste Srbiju.

To će proizvesti dodatne štetne posledice po ovdašnju slobodu govora, medija i demokratiju čije postulate sve ozbiljnije narušava ponašanje ovdašnje vlasti", piše u saopštenju ANEM-a.

Najnovije vesti