Zlatković: Šta je sa slučajem Beli kombi i da li će neko snositi posledice

Odbornici Skupštine grada Vranja u petak su usvojili Program rada sa finansijskim planom JU Centar za socijalni rad za 2026. godinu, koji je prthodno obrazložila direktorka Jadranka Stojanović.

Primedbe na ovaj program imali su pojedini odbornici opozicije, pre svega u pogledu prostora u kome ova ustanova funkcioniše, odnosno namere da, nakon što su građevinska i protivpožarna inspekcija donele rešenja da njihova stara zgrada nije bezbedna za korišćenje, oni treba da pređu u nove prostorije (pominje se poslovna zgrada bivšeg ministra Tomislava Momirovića na šetalištu u centru Vranja), ali i u pogledu aktuelnog slučaja "Beli kombi".

Igor Zlatković, šef odborničke grupe opozicionog bloka Hrabro za Vranje rekao je da u praksi postoje mnoge situacije na koje iz Centra za socijalni rad "ne reaguju blagovremeno ili ne reaguje uopšte".

"Postavljam pitanje - šta se desilo sa slučajem Beli kombi?

Vest o navodnom belom kombiju, koji kruži oko vranjskih osnovnih škola i uznemirava decu, objavljena je u lokalnim medijima, a potekla je od direktora OŠ Radoje Domanović.

Direktor te škole je očigledno u velikim porblemima, zbog nekih drugih stvari, i ta vest, očigledno izmišljena, lansirana je da bi bila pokrivalica za njegove probleme u toj školi", kazao je Zlatković.

On je pitao da li se CSR uključio u problematiku OŠ Radoje Domanović, nezavisno od ovog slučaja.

"Jer, tamo postoje deca nad kojima se vrši određeni pritisak, roditelji, čak i staratelji u većem broju žale se na postupanje jedne osobe iz nastavnog osoblja.

Tema je izuzetno osetljiva i ne želim da zadirem u neke lične podatke, ali sam dobio informaciju da je to prijavljeno i Centru i tužilaštvu, ali već nekoliko meseci nailazimo na ćutanje nadležnih organa.

Priča o vranjskom belom kombiju je izazivanje panike i direktoru bi trebalo da nadležni organi postave pitanje - zašto je po njegovoj inicijativi takva vest proneta gradom, a očigledno je da je u pitanju izmišljotina.

Pritom, reč je o direktoru iz čije kancelarije ne izlazi prosvetna inspekcija i neki drugi organi.

Molim da se uključi CSR, jer ovo nije politika i nije reč o problemima političke vrste, već je prioritet da se u toj školi stanje popravi i normalizuje", kazao je Zlatković.

Dirktorka Jadranka Stojanović rekla je da CSR "radi u najboljem interesu korisnika, a naročito u najboljem interesu maloletne dece".

"Ovo što sam čula o inertnosti centra, demantujem.

Ne želim da iznosim podatke o slučaju koji je strogo poverljiv, reč je o porodično-pravnoj zaštiti i ne može se o njemu diskutovati za skupštinskom govornicom.

Kada je CSR obavešten o svemu kao organ starateljstva, preduzete su sve mere iz porodično-pravne, a preduzimaju se i mere krivično-pravne zaštite.

To je sve što mogu da kažem o tom slučaju.

CSR postupa i te kako, a reč je o vrlo složenom postupku", rekla je Stojanović.

Kome će se plaćati zakup do izgradnje nove zgrade CSR

"Mi smo morali da krenemo u proceduru zakupa prostora, otvorili javni poziv za ponude kako bismo mogli da radnicima i korisnicima Centra obezbedimo prostor za adekvatne usluge, jer su građevinska i protivpožarna inspekcija konstatovale da u staroj zgradi to nije moguće. Od projekta izgradnje nove zgrade Centra za socijalni rad se nije odustalo, samo se čeka povoljan momenat", rekao je gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković.

Na to je Slobodan Petrović, odbornik Hrabro za Vranje i narodni poslanik u Skupštini Srbije, upitao da li je slučajnost to da se zapalo da baš objekat bivšeg ministra Tomislava Momirovića u Vranju bude taj u kome će se plaćati zakup prostorija za privremeni smeštaj CSR-a do izgradnje novog objekta.

"To niste objasnili ni vi, ni većnica sa socijalu Danijela Milosavljević, namerno ste prećutali, ali je sve jasno kao dan", kazao je Petrović.

Najnovije vesti