Portal Vranje news će u narednom periodu, sa učestalošću primerenom potrebama čitalaštva i u skladu sa njegovim pravom da zna, dočaravati kako se i na šta tokom godine troše stotine hiljada evra, te kroz svojevrsni monitoring pratiti šta nam to na lokalu rade naši medijski milijunaši. Teška srca zvaćemo ih medijskim kućama, a da li takve nazive podržavate, da li i u kojoj meri oni zadovoljavaju interes lokalne javnosti za informisanjem o realnom životu koji nas okružuje, ostavićemo čitaocima da ocenjuju i prosuđuju.
Piše: Dejan Dimić
Petak, poslednji dan radne sedmice u Vranju, pravi je momenat da se započne monitoring rada naša dva medijska milijunaša.
Krećemo sa pravnim subjektom Radio televizija Vranje doo (osnivačem više medija koji na medijskim konkursima prolaze brže, jače i bolje nego ikad) čiji je sve i svja Zoran Veličković, u Vranju i Srbiji poznatiji kao Zuja.
O radu Vranjske plus doo, takođe osnivaču više medija, koji isto imaju lepo napisane i dobro obrazložene projekte, takoreći sve u “plusu”, monitoring ćemo objaviti u ponedeljak.
Obe kuće prihoduju bezobrazne pare na konkursima "za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja”.
Da li na više od 242.000 odobrenih evra na gradskom konkursu projektima medija tih kuća oni recipročno uzvraćaju i bezobrazno dobrim sadržajima, proceniće čitalac.
Pošto je ovo prvi deo monitoringa, odnosno serijala, vratićemo se malo na prethodni vikend, vezan za angažman RTV doo.
Bio je neobično buran za srećnog dobitnika na medijskim konkursima, koji se u papirima zove Radio televizija Vranje doo i za sve medije čiji je ta kuća osnivač (TV Vranje, Radio Vranje i dva portala koji objavljuju jedno te isto; samo što to isto nije isto jedino kad treba da se konkuriše i da se uzmu pare za tzv. projektno sufinansiranje medija).
Obično te dve privatne televizije i njihove portale, iako su svi privatni, vikendom obuzme javnosektorska letargija.
Gotovo da zatvore radnju, ima neka dežurna ekipa, u principu od petka u 15 sati se ništa posebno kod njih ne dešava. Sve do ponedeljka ujutro.
Ako ima neki događaj proprate, objave dve, tri rečenice na portalima, a imaju fala bogu dva (Portal Radio televizije Vranje i Portal Kad te muka natera).
Tek kad prođe vikend, od ponedeljka rade “friške” priloge za TV Vranje o nečemu što je bilo u petak, nema šta, to su te kontracivilizacijske tekovine i dnevno novinarstvo za putokaz.
Ovaj poslednji vikend bio je, međutim, izuzetak. Radilo se od jutra do prekosutra, jer se održavao veliki skup Pokreta za narod i državu Aleksandra Vučića u Nišu.
Rano na sabajle u subotu, kao što kaže pesma, ispratili su pregaoci RTV-a naše naprednjake koji kreću za Niš.
Ređale su se na njihovim profilima na društvenim mrežama, kao i na kanalu RTV-a na Yotube-u, velike izjave i velike misli o velikim očekivanjima lokalnih naprednjaka pred niški skup.
Govorili su u mikrofon ushićene reporterke redom gradonačelnik Vranja, pa njegov zamenik, potom predsednica skupštine grada, lokalni potpredsednik i tako redom. To na RTV doo mora da se odradi, makar se podnele teške žrtve.
RTV nije bio lenj, nego ekipa krenula i za Niš, pa tamo intervjuisala Brnabićku, Gašića, Glišića, ministre Gajića, Popovića, neku Sofronijevićku, čak i čuvenog studenta Miloša Ćacija Pavlovića, Dragana Stevanovića Bosketa naravno, itd, itd.
Pa napravili kad su se vrnuli i emisiju od sat i dvanaest minuta (sve te izjave u jednom), sve u hvalospevima sa mnogo lepih prideva, i dali joj originalno ime Reč više.
Odrađen posao muški za stranku, nema šta i u naslovu na portalu naglašeno da je sa, navodno, “svenarodnog skupa” u Nišu “poslata poruka mira i jedinstva”.
U vezi s ovim događajem, nisu pokanili nikog iz opozicije da nešto kaže, nisu zvali nikog ko bi iz neke neutralne pozicije mogao da komentariše skup u Nišu. Sve bilo je stranka. I sve bilo je imagine the nekakav pokret.
Pošto je bilo naporno za vikend, u ponedeljak su rešili da se ne pretržu od posla, ono masaža, fizioterapeuti, hladne kupke... Imali su zakasnele priloge o uspesima karatista i kikboksera koji su se desili još tokom vikenda, potom za lokalne prilike strašno važnu vest da se Vučić u Beogradu sastao sa ministrom inostranih poslova Turske, napravili prilog o gostovanju nagrađane recitatorke u njihovom jutarnjem programu, i iskoristili to gostovanje da naprave i priloge za sva 4 medija u jednom mediju.
Išao je i prilog o rekonstrukciji vodovodne mreže u Topličkoj ulici u kojem istaknuti SNS aktivista Istok Kavaldžijev, nekakav šef u lokalnom JP, obećava da više neće biti problema s pritiskom i kvalitetom vode. Sve je super i biće tako i nadalje.
Konstatovali su na svojim portalima u tri, četiri rečenice da je koncert u sklopu manifestacije Maj mesec muzike održao pijanista poreklom iz Vranja, a tek narednog dana mogli ste u programu TV Vranje da vidite prilog "o juče" itd.
Napravili su bajat prilog (ako se može nazvati prilogom, nisu imali ekipu na događaju) u ponedeljak i o godišnjici Ristovačkog stradanja. Bez mikrofona i kamere na događaju, sve je prošlo bez emitovane izjave zamenika gradonačelnika Vranja. Prilog su, pošto nema snimljenog video materijala, pokrili koristeći fotografije pozajmljene sa zvaničnog sajta grada Vranja.
Utorak 20. maj krenuo je na portalu RTV-a sa Vučićem i naslovom Nema zemlje gde puštaju optužene za napad na ustavni poredak. U tekstu se navodi da se predsednik uključio u program tzv. TV Informer (koju TV Vranje rado reemituje kad su neki krupni događaji koji promovišu ili brane vlast) i šta je poručio. U istom tekstu, međutim, nema druge strane, nema reakcija opozicionih političara ili eksperata - neutralnih izvora na ovu Vučićevu izjavu.
Sledio je tekst na dva njihova portala i TV Vranje (verovatno i na radiju, nek' javi ko sluša) u kome se prenosi saopštenje lokalnog SNS-a i u naslovu navodi kako vranjski naprednjaci “snažno podržavaju verbalni protest predsednika Vučića” (to je valjda ono sa Informera).
Osim gostovanja učenika iz Korbevca u jutarnjem i priče o nekakvoj njihovoj ekskurziji u Turskoj (što je i iskorišćeno za TV i radio prilog i tekstove na portalima), izašli su tog dana sa RTV-a malo i na teren, doduše u tridesetak metara udaljenu Školu animiranog filma, odakle su uključili predstavnicu škole koja je govorila o nagradama. Uključenje je trajalo 11 minuta. O tome je napravljen i prilog za televiziju, kao u vest na portalu. Ali, znate, “to su sve različiti mediji” (na medijskim konkursima), nemojte vi da ste u zabludi…
Urednica RTV-a se žrtvovala i uradila TV prilog (bez sagovornika) o tome kako radnici Komrada vredno rade na sadnji cveća po gradu, a tekst o tome na portalu objavljen je pod naslovom Cvetna magija u Vranju. Pola kadrova u TV prilogu snimljeno je sa prozora RTV-a (prikazuju se iz perspektive prvog sprata televizije radnici kako rade na potezu ispred Pedagoškog fakulteta), a onda se snimatelj setio da će možda diša da mu zameri ako ne siđe dole i snimi malo krupnije kadrove cvetne magije, pa je učinio taj nemali napor.
U sredu 21. maja, osim što je u utorak objavio servisne informacije primerenije radiju da će biti isključenja struje u Vranjskoj Banji u nedelju i pojačane kontrole dvotočkaša i trotineta (u jutarnjem im je tim povodom gostovao neki profa verovatno iz Tehničke), RTV i njegovi portali preneli su vest sa zvaničnog gradskog sajta da je grupa poljoprivrdnika i učenika Poljoprivredne škole posetila Međunarodni sajam poljoprivrede. Citira se informacija o tome sa zvaničnog gradskog sajta, kao i izjava gradskog većnika za poljoprivredu, ali izgleda je ekipi bilo teško da ode do Gradske uprave i snimi čoveka kamerom, pošto ga u prilogu nema. Dakle, još jedna servisna informacija. Samo je posle tolike flore tog dana još falio prilog o stanju stočnog fonda u Vranju.
Iako pare još nisu legle na račun, nisu potpisani ni ugovori, RTV doo je gromopucatelno najavio da kreće u realizaciju medijskog projekta “Bolje vas našli” (ranije je Vranje news objavio da je prema projektnoj dokumentaciji realizacija tog projekta počela još u aprilu, ali očigledno nije, evo sada će posle kraćeg puta vremenskom mašinom u budućnost), uz finansijsku podršku grada Vranja, odnosno njegovih građana koji pune budžet.
Ono što su najavili neodoljivo podseća na dnevno informisanje. Rasfokusirano je na n-ti broj događaja u kulturi koji se dešavaju tokom godine (Pravilnikom za projektno sufiansiranje medija ne dozvoljava se sufinansiranje sadržaja koji imaju odliku dnevnog izveštavanja). Ali, ok, to je prošlo (kao i sve drugo što nije po pravilima), oni bolje znaju. Pa, sa RTV doo-a najavljuju da će na svom Radio Vranju realizovati projekat koji podrazumeva emitovanje “emisija u trajanju od tridesetak minuta” (16 emisija) u okviru kojih će predstaviti “kulturna dešavanja u gradu, autore i stvaraoce, goste i njihovo umetničko stvaralaštvo”, što je i inače posao medija (za to se ne pišu projekti, a konkretno je ovaj sufinansiran sa 900.000 dinara ili 7.679 evra).
U okviru priloga na televiziji najavljujući projekat u goste su pozvali domaćina, odnosno vlastitog novinara Dejana Ristića. On je objasnio da će u prvoj emisiji biti predstavljena priča o romanu NGDL Marinka Arsića Ivkova (gde su lokalni pisci, koje veze Vranje ima s tim?). Uzgred, promocija tog romana održana je u Vranju još u martu ove godine (aha, znači onda nije to dnevno novinarstvo, nego mesečno ili bolje reći dvomesečno, periodika neka...).
U sredu je Vučić sa RTV-a, kao i sa svih ostalih televizija pod kontrolom vlasti, poručio da je “vreme da se intitucije vrate u normalan život”. Jedna ponjava od teksta, nekakav medli nabacanih Vučićevih obećanja građanima, ali opet bez reakcija druge strane odnosno opozicije ili bilo kog drugog neutralnog izvora ili sagovornika o toj temi.
Javili su preko portala u par rečenica i da je održano veče solo pesme u okviru Maja meseca muzike, o čemu je TV prilogom javnost obaveštena ne iste večeri (jer ko će uveče da piše tekst i da montira prilog) kako se inače radi u dnevnim medijima, nego sutradan u okviru svakodnevne, procenite sami kakve po kvantietu i kvalitetu TV produkcije ove kuće sa regionalnom frekvencijom.
Dovodili su u jutarnji program mlade sportiste, košarkaše, karatiste, fudbalere, i sa njima razgovarali o stvarima o kojima su lokalni portali koji savesno rade svoj posao već izvestili dan ili dva ranije.
Tu je i neizbežni Istok Kavaldžijev koji je u jutarnjem govorio o rekonstrukciji rezervoara za vodu u naselju Sarajina (više od sedam minuta priče, ok nekoliko korisnih servisnih informacija).
Posle te subote u Nišu, u četvrtak je opet bio dan D za medije RTV doo-a, jer se, u maniru praćenja događaja od nacionalnog značaja, izveštavalo za proslave krsne slave opštine Trgovište.
Već u jutarnjem programu TV Vranje o proslavi letnjeg Svetog Nikole govorio je narodni poslanik Nenad Krstić Žuća, sa kojim je razgovarala najagilnija i najpopularnija voditeljka Tami (ima li još novinara na ovoj velikoj televiziji, dobro i Dejan ide na teren, Marija...) Koliko novinara imate, ko ide u penziju, ko radi samo iz studija, ko je za stalno, ko po ugovoru?
Žule je pričao kako su došli ljudi iz pobratimskih opština u Rumuniji i Severnoj Makedoniji, da je šteta što fale pobratimske “srpske opštine iz Hrvatske”, sve je bilo slavski, pozitivno, folkloristično.
Aaa, evo ga i Dejan Ristić (nije samo Tami) u direktnom uključenju iz Doma zdravlja o nedelji zdravlja usta i zuba. Sagovornik u jutarnjem programu je zubar i načelnik Vladan Kostić, čest putnik na skupove SNS-a, sada i Pokreta za narod (a zašto to nije mogao biti neki drugi zubar, koji možda i nije podržavalac politike aktuelne vrhuške i zašto takav nije viđen u programima ove kuće, neka sude drugi). Tek, Vladan se kao jedini sagovornik pojavio i u prilogu za dnevnik TV Vranje (verovatno i na Radio Vranju, ako imaju Dnevnik, ne znam, ne slušam).
Veličan je u programima RTV doo i IT uradak Elektrodistribucije Srbije, odnosno uvođenje aplikacije za očitavanje stanja brojila (opet bez sagovornika u prilogu, nema čak ni Gorana Nikolića direktora ED u Vranju i potpredsednika SNS-a, ali ni sagovornika koji bi možda osvetlili značaj i kvalitet ili možda nedostatke ove aplikacije), već je novinar sam u prilogu objašnjavao šta i kako. Dakle, jedna tema koja je opet sagledana samo iz ugla vlasti, u ovom slučaju javnog preduzeća ED Srbije.
Naravno tu je i prilog o novoosnovanom košarkaškom klubu (pored već postojećih Pantera), kojeg sa klupe kao trener predvodi član SNS-a. Kako ne napraviti prilog o još jednom novom čedu vlasti i potencijalnom novom učesniku na konkursu u oblasti sporta (zdravlje, od sledeće godine).
Skoro pet minuta trajao je prilog u Dnevniku o krsnoj slavi Trgovišta (mora da je RTV doo sa svoja četiri medija dobro prošao na medijskom konkursu u tom mestu, čekaju se rezultati) gde je novinarka Tami na početku odmah rekla ko je sve došao na slavu, sa snimcima liturgije, izjavama već pomenutog Žuleta, predsednice opštine Nataše Manasijević (u pozadini se čuju trubači), konstatuje se da bila litija, rezanje kolača i trpeza ljubavi, pa pričaju gradonačelnik Prilepa, već čuveni laureat grada Vranja Hadži Bata Simić, Nikola Kurić predsednik jedne od srpskih opština u Rumuniji, kumovi slave. Tu su so, pogača, posluženje, sve po pravilima itd.
U četvrtak 22. maja napravljen je prilog o uspehu karatista Karate kluba Vranje koji se dogodio još 17. maja, a kao sagovornici su iskorišćeni osvajači medalja koji su prethodno gostovali u jutarnjem programu (još jedan prilog bez terenskog rada).
U petak 23. maja u jutarnjem programu o finansijama grada skoro 25 minuta je govorio gradski većnik za budžet i finansije Bojan Kostić. Kao najvažnija izvučena je informacija da će fabrika Mona širiti proizvodnju i izgraditi fabriku u Industrijskoj zoni Vranje. Čekamo (kao Godoa) kad će da pozovu nekog iz vrha vlasti da pričaju o odlascima fabrika i radnicima koji su
u prethodnim godinama, odnosno dolasku novih investitora iz Nemačke i Kine.
Sa nekim mladim ljudima gostovao je i član SNS-a i predsednik Unije mladih SNS Vranje, ali i predsednik Kancelarije za mlade koju finansira grad Luka Trajković. Pametan dečko, lepo govori, treba češće da ga zovu. Pričali su on i neke devojčice o nekim projektima u vrtićima, ali u emisiju (kao ni mnogo puta ranije) nisu pozvani predstavnici ostalih organizacija mladih u gradu da oni nešto kažu o ovoj ili bilo kojoj drugoj temi kada je reč o položaju mladih u Vranju.
Pustili su u petak u jutarnjem i zubarku Glišić, koja je govorila o zdravlju usta i zuba predškolaca. Lepo, pohvalno...
Tek su se u petak setili da u goste pozovu mlade futsalere KMF Vranje, koji su još prethodnog vikenda postali prvaci Srbije u futsalu.
I to bi bilo otprilike to za nedelju dana rada.
Četiri medija RTV doo, koji su na medijskim konkursima grada Vranja i Ministarstva informisanja dobili više od 200.000 evra, imaju toliko da ponude od svoje produkcije u nedelju dana.
Šta je uočeno.
Retko odlaženje na teren da bi se uradili kvalitetni prilozi, izostanak adekvatnog broja sagovornika za obradu tema, pristup temama iz ugla samo jedne strane, odnosno vlasti koja kroz projektno sufinansiranje i finansira ovaj medij. Takođe i potpuni izostanak informacija o aktivnostima stranaka opozicije itd. Na ovo treba dodati i nepraćenje događaja u prethodnom periodu koji imaju veze sa buntom bilo koga protiv aktuelne vlasti.
Takođe, postoje institucije, koji vode ljudi iz aktuelne vladajuće koalicije, čije aktivnosti RTV doo iz nekih razloga uopšte ne prati (poput Pozorišta Bora Stanković, konferencija za medije fudbalskog kluba Dinamo Jug, recimo).
Samo im još to fali, ljudi se pretržu od posla.
Prema viđenim sadržajima i porukama sa RTV doo, živimo u idealnoj državi gde sve funkcioniše kao sat.
Da li su to kroz medijske konkurse platili ili će tek platiti građani Vranja i Srbije?
U svakom slučaju platili su i platiće.
Pratićemo i dalje, posebno realizaciju medijskih projekata koji su im ove godine odobreni na medijskim konkursima.
(nastaviće se)