Koalicija za slobodu medija: Zabrinutost zbog načina na koji se menjaju zakoni

Iz Koalicije za slobodu medija izrazili su "ozbiljnu zabrinutost zbog načina na koji je Ministarstvo informisanja i telekomunikacija sprovelo proces izmena tri ključna medijska zakona - Zakona o javnom informisanju i medijima, Zakona o elektronskim medijima i Zakona o javnim medijskim servisima.

"Iako Akcioni plan za sprovođenje Medijske strategije i dalje nije usvojen, Ministarstvo je paralelno pokrenulo postupak izmena zakona koji su od posebnog javnog interesa, ignorišući principe javnosti, participacije i zakonitosti.

Podsećamo da su, prema članovima 77. i 78. Zakona o državnoj upravi, kao i Uredbi o načinu, postupku i načelima za sprovođenje javne rasprave, javne rasprave obavezne za zakone koji se tiču javnog interesa i da njihovo trajanje ne može biti kraće od 20 dana.

U ovom slučaju, nacrti dva zakona nikada nisu ni objavljeni, a javne rasprave nisu sprovedene"; navode iz Koalicije.

U slučaju Zakona o javnim medijskim servisima, dodaje se u tekstu saopštenja, "javna rasprava jeste formalno sprovedena, ali u periodu novogodišnjih i božićnih praznika" od 27. decembra 2024. do 16. januara 2025. godine, u najkraćem zakonskom roku - "bez stvarne mogućnosti kvalitetne javne debate".

"Od više od 50 predloga iznetih tokom rasprave, usvojene su svega četiri tehničke ispravke, dok su suštinske primedbe - poput pitanja finansijske nezavisnosti javnih servisa i problematične promene termina republički u nacionalni - potpuno ignorisane.

Nacrt Zakona o javnom informisanju i medijima, kao i nacrt Zakona o elektronskim medijima, nikada nisu objavljeni, niti su prošli bilo kakvu formu javne rasprave.

Radne grupe su formirane i završile posao u roku od svega dve nedelje u decembru 2024. godine.

Dokumenti su zatim, bez prethodne javne konsultacije, poslati Evropskoj komisiji na komentare.

Dodatno zabrinjava činjenica da članovi i članice radnih grupa - uključujući i neke od predstavnika organizacija koje čine Koaliciju za slobodu medija - nisu na vreme dobijali radne verzije tekstova, niti su imali dovoljno vremena za ozbiljnu i argumentovanu diskusiju.

Radni proces bio je netransparentan, isključujući, i sproveden suprotno osnovnim načelima demokratskog donošenja zakona", piše u tekstu saopštenja.

Kako se dodaje, u tom kontekstu NUNS, NDNV i GS KUM Nezavisnost odlučili su da ne prisustvuju zatvorenim sastancima ministarstva na kojima se predstavljaju nacrti "koji nisu prethodno objavljeni i dostupni ni članovima i članicama radnih grupa ni široj stručnoj javnosti".

"Očekujemo da se svi nacrti zakona odmah javno objave i da se otpočne sa najmanje 20 dana formalne javne rasprave, kako bi proces bio zakonit i usklađen sa evropskim standardima.

Takođe, pozivamo međunarodnu zajednicu - naročito one aktere koji prate ispunjavanje i učestvuju u razvojnim i pretpristupnim procesima Srbije na putu ka EU kao posmatrači ili partneri - da pozovu Vladu Republike Srbije da postupi u skladu sa osnovnim principima vladavine prava, transparentnosti i participacije.

Reforme u oblasti medijskog zakonodavstva mogu biti kredibilne samo ako se odvijaju u otvorenom, inkluzivnom i odgovornom institucionalnom okruženju.

Nema opravdanja za donošenje medijskih zakona iza zatvorenih vrata, bez uključivanja onih na koje se ti zakoni direktno odnose – novinara, medijskih radnika, urednika, izdavača i građana.

Transparentnost, odgovornost i učešće javnosti nisu formalnosti, već preduslovi za reformu u interesu demokratije", piše u saopštenju Koalicije za slobodu medija.

Koaliciju za slobodu medija čine Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija „Lokal Pres“, Slavko Ćuruvija fondacija i GS KUM Nezavisnost

Najnovije vesti