Uoči Međunarodnog dana migranata: Brojni rizici za kršenje ljudskih prava

Lokalni tim za borbu protiv trgovine ljudima Grada Vranja, uoči međunarodnog dana migranata, ukazao je na rizike kršenja osnovnih ljudskih prava kojima su izloženi migranti.

- Tokom proteklih godina u saradnji sa Crvenim krstom realizovane su brojne edukacije (desetak) na temu trgovine ljudima u Tranzitno prihvatnom centru za migrante u Vranju, kao i školama gde deca migranata pohađaju nastavu, za odrasle muške i ženske osobe, za roditelje i decu različitog uzrasta.

Obeležavajući Međunarodni dan migranata, Crveni krst će organizovati još nekoliko edukacija, putem Zoom aplikacije i tokom predstojećih praznika na temu prevencije trgovine ljudima - navodi se u saopštenju.

Ove godine članovi Lokalnog tima imali su više treninga na temu zaštite ljudskih prava migranata i primenu "Standardnih operativnih procedura" u slučajevima kada dođe do kršenja njihovih ljudskih prava.

- U okviru treninga "Lokalni komunikacioni i koordinacioni odgovori na trgovinu ljudima" pored Radmile Dičić Dragićević, predsednice veća Vrhovnog kasacionog suda, Olivere Pejak Prokeš, sudije Apelacionog suda u Novom Sadu, izvođač treniga bila je i Danijela Trajković, viši javni tužilac u Vranju, predstavnica tog tužilaštva u Lokalnom timu za borbu protiv trgovine ljudima.

Trening je organizovan u okviru projekta "Od opasnosti do sigurnosti: Unapređivanje zaštite žrtava trgovine ljudima u Srbiji" koji sprovode Međunarodni komitet spasa (IRC) i Udruženje građana za borbu protiv trgovine ljudima i svih oblika nasilja nad ženama Atina uz podršku Kancelarije američkog Stejt departmenta za borbu protiv trgovine ljudima.

U decembru 1990. godine Generalna skupština UN usvojila je Međunarodnu konvenciju o zaštiti prava radnika migranata i članova njihovih porodica, da bi deset godina kasnije 18. decembar bio proglašen Međunarodnim danom migranata.

- Globalni cilj za održivi razvoj 8 - očuvati kontinuiran, uključiv i održiv privredni rast, punu i produktivnu zaposlenost i dostojanstven rad za sve;

Globalni cilj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država

Globalni cilj 16 – U svrhe održivog razvoja, raditi na uključivanje svih organizacija, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi odgovorne i uključive institucije na svim nivoima - navode iz lokalnog tima.

Obeležavanjem Međunarodnog dana migranata podseća se, kako se kaže, "na značajan doprinos koji migranti daju ekonomijama svojih zemalja i zemalja u koje migriraju.

- Naglašavamo važnost poštovanja njihovih ljudskih prava i osiguravanja uslova života dostojnog čoveka.

Broj migranata u svetu stalno raste, a od 268 miliona osoba koji žive izvan svoje države prema podacima UN-a (2017) veliki broj nema pristupa osnovnim socijalnim pravima - navode iz Lokalnog tima za borbu protiv trgovine ljudima Grada Vranja.

ONLAJN TRENINZI

Udruženje Atina, uz podršku Povereničkog fonda Ujedninjenih nacija za okončanje nasilja nad ženama (UNTF), u periodu od oktobra do decembra organizovalo je treninge za profesionalce iz različitih lokalnih zajednica u Srbiji pod nazivom "Pristup pravima i uslugama za izbeglice, migrante i tražioce azila u zaštiti od rodno zasnovanog nasilja sa posebnim osvrtom na žene i decu". Onlajn trening je namenjen predstavnicima policije, tužilaštva, sudstva, centara za socijalni rad, Komesarijata za izbeglice i migracije, kao i predstavnicima nacionalnih i međunarodnih organizacija, a vodiće ga koleginica Jelena Šurlan, ispred Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije i koleginica Katarina Filipović, predstavnica Kancelarije za azil, Ministartsvo unutrašnjih poslova Republike Srbije i Andrijana Radoičić Nedeljković, stručna radnica Udruženja građana Atina.

Najnovije vesti