PSG: Slobodnu zonu Vranje od početka vode profesionalni primači plate

Nijedan od dosadašnjih direktora Slobodne zone d.o.o. Vranje "nije ispunjavao ni minimum uslova koji bi ga kvalifikovali da rukovodi istom, te su u ovom preduzeću mahom egzistirali kao profesionalni partijski primači plate", saopšteno je u utorak iz Gradskog odbora Pokreta slobodnih građana (PSG) u Vranju.

"Aktuelni direktor Slobodne zone doo Vranje je izvesni Branislav Stojković, po zanimanju tehnolog.

Pre direktorovanja u Slobodnoj zoni, radio je u štofari državnog preduzeća Simpo u Vranju.

Nakon što je u Simpu proglašen tehnološkim viškom i počašćen nemalom otpremninom, kao istaknuti naprednjački kadar biva postavljen za direktora Slobodne zone d.o.o. Vranje, koja je u stoprocentnom vlasništvu grada.

Nepoznato je koje su menadžerske sposobnosti kvalifikovale Branislava Stojkovića za direktora, osim partijske pogodnosti", konstatuju iz PSG-a.

U saopštenju se dodaje da se aprila 2023. godine navršava punih deset godina od kako je od strane grada Vranja osnovano ovo privredno društvo.

"I od prošlih a još više od sadašnjih gradskih vlasti Slobodna zona d.o.o. reklamirana je kao svojevrstan čarobni štapić za privredni bum, koji će Vranju i Vranjancima obezbediti dolazak ozbiljnih kompanija a samim tim i otvaranje novih radnih mesta.

Međutim, svedoci smo da u Slobodnoj zoni Vranje gotovo da i nema korisnika a u najnovija obećanja predsednika o dolasku novih investitora i velikih fabrika u ovu zonu, ne veruju više čak ni vranjski naprednjaci.

Postavlja se pitanje zašto takva ista slobodna zona u Pirotu može da radi vrlo uspešno, dok u Vranju ona propada", pitaju iz PSG-a.

Poređenja radi, ističu iz ove stranke, ostvarena zarada Slobodne zone u Pirotu u 2021. godini bila je 53 miliona dinara, a u Slobodnoj zoni Vranje svega 416.000 dinara, "uz zabeleženo dugovanje za tu godinu od 1.46 miliona dinara.

"Ovakvi rezultati dve slobodne zone verovatno prozilaze iz činjenice da Slobodnom zonom u Pirotu većinski upravlja kompanija Tigar, koja je za ove potrebe zaposlila profesionalni menadžment, dok Slobodnom zonom u Vranju upravlja grad Vranje, uz angažovanje partijskih kadrova, potpuno nestručnih i nesposobnih da upravljaju privrednim društvom ovakvog tipa.

Sve navedeno implicira otvoreno partijašenje i još jednom potvrđuje da su javna dobra u Vranju podeljena kao partijski plen i potpuno privatizovana od strane gradskih naprednjačkih funkcionera, njihovih porodica i bliskih prijatelja", zaključuje se u saopštenju PSG Vranje.

Najnovije vesti