Međunarodna likovna kolonija Vranje 2025 zvanično je otvorena u ponedeljak, u prostorijama Likovne radionice Narodnog univerziteta, dugogodišnjeg domaćina ove manifestacije.
Dobrodošlicu slikarima koji će stvarati u narednih sedam dana poželela je direktorka Katarina Milanović, rekavši da će ukupno sedmoro umetnika iz zemlje i inostranstva stvarati u ovom prostoru narednih sedam dana.
Vesna Marinković Stanković, slikarka i voditeljka Likovne radionice NU, podsetila je da se tradicionalna likovna kolonija na ovim prostorima održava od davne 1974. godine, kao i da je ranije nosila naziv Kolonija Prohor Pčinjski.
"Ta kolonija trajala je do devedesetih godina prošlog veka i na njoj su učestvovala mnoga poznata umetnička imena iz bivše Jugoslavije.
Potreba za nastavkom, odnosno obnovom te kolonije javila se 1992. godine i tada smo pokrenuli koloniju koja nosi naziv Vranje, a od 1995. godine dobila je međunarodni karakter", rekla je Marinković Stanković.
Ove godine umetnici različitih stilskih opredeljenja u Vranje su stigli iz Srbije i više drugih zemalja.
To su Radojica Rale Bulatović (Cetinje, Crna Gora), Saša Bogdan (Derventa, BiH), Đorđe Stanić (Užice, Srbija), Marina Chega La Aleksandrova (Bugarska), Boro Arsovski (Skoplje, Severna Makedonija), Anđela Ranković (Vranje) i Vlada Ilić (Vranje).
"Oni će se tokom boravka u Vranju družiti i stvarati inspirisani lepotom juga Srbije.
Pored umetničkog rada, učesnici će obići kulturno-istorijske spomenike u gradu, posetiti manastir Prohor Pčinjski, a u gradskoj kući biće organizovan svečani prijem za učesnike kolonije", navela je direktorka Milanović.
Prvenstveni cilj kolonije je razmena slikarskih iskustava, stvaranje umetnički dela, ali i upoznavanje istorije i tradicije Vranja, kao i druženje slikara sve do 21. jula.
Kolonija je "otvorenog tipa", tako da svi ljubitelji likovne umetnosti mogu pratiti rad umetnika, posetiti radionice i učestvovati u umetničkoj atmosferi.
Izložba radova nastalih tokom kolonije biće otvorena u septembru u Galeriji Narodnog univerziteta, a dela ostaju u trajnom vlasništvu grada kao deo kulturne baštine.
Organizator kolonije je JU Narodni univerzitet Vranje.