Iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) u utorak je saopštenjem konstatovano da raspodela javnog novca na medijskom konkursu u Vranju "ukazuje na ozbiljan disbalans u tretmanu medija na lokalnom nivou i dovodi u pitanje svrhu samog konkursa".
"Od ukupno 30 miliona dinara dodeljenih na konkursu u Vranju za 2025, Vranjska plus i Radio televizija Vranje dobile su čak 27,7 miliona dinara, a 650.000 dinara na konkursu dobila je i Radio televizija Bujanovac koja ima istog većinskog vlasnika kao Radio televizija Vranje.
Ove tri medijske kuće dobile su zajedno čak osam pojedinačnih projekata, dok su svi ostali mediji, uključujući lokalne portale, radio stanice i manje producentske kuće, dobili minimalna sredstva ili su potpuno isključeni iz finansiranja.
NUNS poziva Grad Vranje da hitno preispita ovu odluku i da uzme u obzir činjenicu da su Vranjska plus i Radio televizija Vranje tokom prošle godine više puta prekršile Kodeks novinara Srbije, prema oceni Komisije za žalbe Saveta za štampu.
Nadležni treba da obezbede transparentnu, fer i zakonski utemeljenu raspodelu sredstava, koja neće favorizovati pojedine medije na štetu celokupne informativne scene i javnog interesa građana", navode iz NUNS-a.
Iz ovog udruženja pozvali su Ministarstvo informisanja i telekomunikacija "da reaguje i obezbedi poštovanje propisanih kriterijuma prilikom sprovođenja medijskih konkursa na lokalnom nivou".
Slučaj Sjenice
Iz NUNS-a u saopštenju od utorka ukazuju i da je odlukom opštine Sjenica da ovogodišnje konkurse za sufinansiranje medijskih sadržaja ograniči isključivo na televizijske emitere i medije na jezicima nacionalnih manjina, izvršena diskriminacija ostalih medija.
"Na novinarsko pitanje o razlozima ovakve odluke, iz opštine je saopšteno da žele da se „više izveštava o kulturnim i političkim dešavanjima u Sjenici“, jer su građani „vrlo često uskraćeni za informacije o dešavanjima“. Ovakvo obrazloženje ukazuje da opština ima nameru da finansira redovno informisanje i tekuće aktivnosti medija, što je u direktnoj suprotnosti sa Pravilnikom o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja. Prema članu 15 Pravilnika, projektno sufinansiranje ne obuhvata svakodnevno izveštavanje o društvenim, političkim, kulturnim i drugim događajima, poput vesti, centralnih informativnih emisija, jutarnjih programa i sličnog sadržaja. Cilj ovog mehanizma jeste da podrži produkciju medijskih sadržaja koji nisu komercijalno isplativi, ali su od posebnog značaja za ostvarivanje javnog interesa. Dodatno, u članu 5 Pravilnika jasno se navodi da „organ može raspisati jedinstven konkurs ili više pojedinačnih konkursa, prema ciljnoj grupi kojoj je sadržaj namenjen, tematskoj oblasti ili vrsti medija tako da budu obuhvaćene sve vrste medija“. U skladu s tim, opština Sjenica bi trebalo da raspiše barem još jedan konkurs koji će omogućiti učešće i drugim vrstama medija, a ne da isključuje određene na osnovu platforme preko koje emituju sadržaj. Odluka opštine Sjenica predstavlja grubo zanemarivanje zakonskih propisa i šteti razvoju pluralizma i jednakih uslova za sve medije. NUNS poziva opštinske vlasti da hitno izmene uslove konkursa i obezbede fer i transparentan proces koji neće diskriminisati medije, već vrednovati projekte u skladu sa Pravilnikom i Zakonom o javnom informisanju i medijima", piše u saopštenju NUNS-a.