NUNS: Osuda vređanja i napada na novinare tokom Prajd karavana u Kraljevu i Zaječaru

Vranje - Iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) osudili su napade, vređanje i ometanje novinara koji su izveštavali sa Prajd karavana u Kraljevu i Zaječaru i zahtevaju od nadležnih institucija da identifikuju sve osobe koje su učestvovale u incidentima, utvrde sve okolnosti događaja i preduzmu odgovarajuće zakonske mere.

"Dok se Prajd karavan održavao na Trgu srpskih ratnika u Kraljevu, sa druge strane policijskog kordona okupila se grupa muškaraca koja je protestovala protiv ovog događaja. Oni su kamenicama i jajima gađali okupljene, među kojima su, pored aktivista i pripadnika LGBT+ zajednice, bili i novinari koji su izveštavali sa skupa.

Novinarka Glasa Šumadije Jovana Ristić i novinar portala Likvidno.info Nenad Simović uzimali su izjavu od predstavnika udruženja „Da se zna“ Bojana Lazića, kada su okupljene grupe počele da bacaju kamenice ka njima, a Glas Šumadije objavio je snimak na kojem se vidi taj trenutak.

Kako je novinarka Ristić navela za NUNS, tri grupe muškaraca su gotovo istovremeno i sinhronizovano počele da bacaju kamenice. Jedna kamenica ju je okrznula po uhu, ali tom prilikom nije povređena. Oni su na okupljene bacali i jaja, a pogođeni su Ristić i Simović.

Na snimku koji je Kompas objavio na Instagramu vidi se kako muškarci bacaju kamenice prema okupljenima, dok pripadnici policije u kordonu ne reaguju. Kako je izvestio Glas Šumadije, policija je ubrzo nakon incidenta prekinula skup i odvezla učesnike Prajd karavana sa trga.

Prajd karavan je održan i u Zaječaru, gde su, prema navodima Glasa Zaječara, protivnici skupa upućivali uvrede učesnicima i predstavnicima medija. Oni su skandirali uvredljive poruke na račun novinara Đorđa Đorđevića i Miljka Stojanovića iz Glasa Zaječara. Nakon toga, prišli su novinarskim ekipama zahtevajući da prestanu da snimaju. Za to vreme policija je mirno stajala i nije reagovala ni kada su novinari zatražili zaštitu", piše u saopštenju udruženja

Iz NUNS-a podsećaju da je policija dužna da novinarima i medijskim radnicima koji izveštavaju sa javnih skupova obezbedi uslove za bezbedan i nesmetan rad, kao i da omogući da se prijavljeni skupovi održe mirno i bez ometanja.

"Posebno zabrinjava izostanak pravovremene reakcije policije u trenutku kada su prema okupljenima i novinarima bacani opasni predmeti. Nadležni organi moraju da ispitaju i postupanje policijskih službenika tokom incidenta i utvrde zbog čega napad nije odmah sprečen.

Posao novinara je da izveštavaju o događajima od javnog interesa, bez straha da će zbog toga biti izloženi uvredama i fizičkim napadima.

Svaki napad na novinare predstavlja ugrožavanje njihove bezbednosti, ali i pokušaj da se javnosti uskrate pravovremene i potpune informacije.

Nereagovanje nadležnih institucija može samo dodatno da ohrabri nasilnike i dovede do novih, još ozbiljnijih incidenata", navodi se u NUNS-ovom saopštenju.

Najnovije vesti