KONTEKST Predizborna TV debata: Drmonjić, Dekić i Nikolić (tekstualni deo)

Predsednica lokalnog odbora SSP i prva na odborničkoj listi koalicije Za naš grad Rosa Drmonjić, potpredsednik odbora SNS i član Privremenog organa Grada Vranja Goran Nikolić i njegov kolega u istom organu i potpredsednik odbora SPS Srđan Dekić govorili su u TV debata Kontekst o predizbornoj kampanji, predstojećim izborima u Vranju, programima svojih političkih partija, ali i standardu građana i radu aktuelne vlasti.

Kada je reč o eventualnim koalicijama nakon izbora u Vranju, Drmonjićeva kaže da nikakva saradnja sa SNS-om ne dolazi u obzir.

Nikolić očekuje da SNS dobije većinu glasova i da neće biti potrebe da sa bilo kim i po svaku cenu ulaze u koaliciju, dok Dekić očekuje dobar rezultat svoje partije i da će socijalisti nastaviti da budu deo lokalne vlasti.

Analizirajući tok predizborne kampanje Drmonjićeva kaže da ona nije bila fer, ali da opozicija nije ni očekivala da bude fer.

"Mi iz opozicije imamo tu praksu da saopštenja šaljemo svim medijima, a samo neki objavljuju. A onda SNS odgovara kroz ostale koji naša saopštenja ne objavljuju, pa svako priča sam sa sobom. Prošle nedelje su neki ljudi pitali da li je to treća opoziciona struja, do te mere vlada medijski mrak. Ali ideja i jeste da izguramo ovu priču kakava jeste, da dođemo do neke tehničke Vlade, prostora koji će nam dozvoliti luksuz da imamo medijsku slobodu, da se čujemo i vidimo jednako pa da onda narod i ima slobodu da bira", objašnjava Drmonjić.

Sa druge strane, Nikolić navodi da se predizborna kampanja razlikovala od prošlih po tome što je na jednoj strani vladajuća koalicija, a na drugoj sve ostale partije koje su u kampanju ušle bez ikakvog programa i politike i da je jedini cilj, zajednički svima, borba protiv Aleksandra Vučića i SNS-a.

"Taj program se svodi na mržnju prema jednom čoveku, bez cilja, politike, programa. Slažem se sa gospođom Drmonjić u jednom - a to je da stvarno nismo mogli da čujemo koja je politika njene partije i koalicionih partnera sa kojima su oni u trci. Što se tiče naše kampanje, nama je još pre osam godina kada smo preuzeli vršenje vlasti na lokalu zadatak bio da uvek budemo u kampanji. I mi smo bukvalno od jednog do drugog ciklusa uvek bili sa narodom i među narod, osluškivali i pratili potrebe naroda i naših glasača tako da je ovo za nas nastavak tih aktivnosti koje se obavljaju i vrše tokom trajanja mandata", kaže Nikolić.

Dekić ističe da je njegova partija imala plan koga se pridržavala i da je njihov stav bio da se u predizbornoj kampanji pridržavaju normalnog i dostojanstvenog odnosa.

Predsednica Gradskog odbora SSP kaže da opozicija ima taksativno navedene tačke za rešavanje svih problema, ali da je u problem u tome što aktuelna vlast ne prihvata kritiku.

Pa onda kad smo u nekom momentu skrenuli pažnju da ćemo da slomimo noge u krugu Zdravstvenog centra dobili smo saopštenje u kontekstu kako mi to možemo da kažemo, šta je sve urađeno.

U redu je to što je urađeno, niko to nije kritikovao, ali razumemo li da fizički ne možemo da dođemo od jedne do druge ambulante. Recimo da ti ljudi nemaju sujetu kakavu imaju, nego da dozvoljavaju malo prostora i opoziciji, dozvolili bi luksuz da nas čuju i kažu “jeste tako, ne može da se priđe, to će da bude urađeno tad i tad, hvala Vam što ste skrenuli pažnju", navodi Drmonjić.

Ona dodaje i da nije normalno da se govori o razvoju sela, a da se u vranjskom selu u 21. veku uvodi voda i da je prilikom prvog snega zavejan put do Poljanice, da turska kanalizacija u Ulici Bore Stankovića makar nije plavila, a da se sa ovom modernom “dešavalo da se pliva u fecesu”.

Viđenje Drmonjićeve Nikolić naziva čistom demagogijom, obrazlažući da je politički nekorektno da se pominje Zdravstveni centar, a da se nigde ne pomene da je to investicija vredna preko 2 milijarde dinara, kao i da se pominje napad uličnog psa u osnovnoj školi, a da se ne pomene da je ta škola u potpunosti rekonstruisana.

"Da je sve idealno, nije, da ima problema - ima. Kada se radi, naročito kada se mnogo radi i kada su kapitalni projekti naravno da ćete naići na probleme. Rosa je pomenula vodovodnu mrežu. SNS je na vlasti od 2016. godine na lokalu i ja mogu da kažem sa izuzetnim zadovoljstvom koliko je urađeno po tom pitanju. Kada vi radite 140 km kanalizacione mreže, 70 miliona evra je vrednost projekta, to Grad Vranje ne bi mogao da realizuje u narednih 30-50 godina da nije pomoći države. Normalno je da možda bude problema kada je u pitanju vraćanje u pređašnje stanje. Rađena je Ulica Bore Stankovića, niko se nije usudio da je radi. Ona je urađena sa svim mogućim problemima, trajalo je duže, probijeni su neki rokovi, tu smo imali kanalizacionu mrežu iz turskog perioda. Ali sve čega smo se dotakli i završili smo uspešno u manje-više predviđenim rokovima. Da li je moglo bolje, sigurno da je moglo, da li će biti bolje u budućem periodu sigurno da hoće", rekao je Nikolić.

Dekić ističe da nije lako realizovati infrastrukturne projekte i da sa druge strane mora da postoji i tolerancija građana.

"Nosioci vlasti se uvek maksimalno trude da urade neke stvari. E sad, to sve zavisi od ljudi, tima, želja, nije lako da se urade infrastrukturni projekti. Ono što kaže Goran, naravno da dolazi do problema i da mora da postoji određeni nivo tolerancije građana, a te firme koje dobiju posao moraju da ga završe u zakonskom roku. Tolerancija postoji određeni vremenski period, ali kada se i to probije onda nastaje veliki problem za lokalnu samoupravu. Sve je to nadogradnja. Mi smo nosioci izgradnje brane Prvonek. Sa time dolazimo do izgradnje vodovodne mreže, deponije Meteris, fabrike za prečišćavanje otpadnih voda - taj projekat je krenuo sa socijalistima a završio se sa Srpskom naprednom strankom. Bitno je da se projekti realizuju i da se iskoristi pozicija i pomoć države, razne vrste pomoći da bi se naš grad razvijao", objašnjava Dekić.

Odgovarajući na pitanje novinarke da li je moguć dijalog između vlasti i opozicije, Drmonjićeva kaže da to što se stranke ideološki razlikuju ne znači da ne mogu da sarađuju po pitanju stvari koje su smislene.

"Ali ajde prvo da se dogovorimo da je ovaj zid plav, pa zašto treba da bude narandžast i koju nijansu narandžaste da odaberemo a da građanima bude najsvrsishodnija. To je najbanalnije ali se razumemo. Ja zaista nemam ideju sa generalizacijom i da su svi loši i da su svi radili loše, ali zaista jeste problematično ono što je radila većina na vlasti. Od projekata, do unajmljivanja firmi za koje se pokazalo jednom, dva puta, tri puta da nisu dobre, od sumnjivih tendera. Ono što jeste polenta je ajde da vidimo ko je šta radio, ne mogu svi da ispaštaju. Nije problematičan neko ko je glasao za SNS i SPS jer mu ideološki odgovara, problematičan je onaj ko je terao da glasa, ko je terao da fotografiše na glasanju, ko je terao da sakuplja kapilarne glasove, trpao ljude u autobuse. Mi na ulazu u grad sadimo ljubičice, a 10 metara odatle je deponija u reci duž celog toka. Mi samo nećemo da sadimo ljubičice, hoćemo prvo da očistimo deponiju. Samo da malo obrnemo stvari, da prestanemo da šminkamo. Meni je problem sve vreme što se problem rešava od repa, a ne od glave", kaže Drmonjić.

Na pitanje o problematičnoj retorici Srpske napredne stranke u njihovim zvaničnim saopštenjima, koja je nekada usmerena i prema njihovim koalicionim partnerima na lokalu u prethodnom mandatu, kao i kakva se poruka time šalje građanima, Nikolić odgovara da saopštenja nisu usmerena prema nikome sve dok nisu izazvani da to urade bez obzira da li se radi o opoziciji ili, kako kaže, “skirvenoj opoziciji među našim koalicionim partnerima”.

2Ne možemo mi da ne odgovorimo, obraćam se našim dojučerašnjim koalicionim partnerima, ako prvi na listi Socijalističke partije Srbije na predstavljanju svojih odborničkih kandidata u sali pozorišta koje je SNS rekonstruisao, kaže “kada mi dođemo na vlast mi ćemo ovo i ono, mi ćemo u naselju Palestina uraditi kanalizaciju”, a sve vreme smo zajedno u vlasti. Mi imamo koalicione partnere kojima je slogan “Domaćinski” koji pred svima kažu šta će Vranju pauk vozila, a pritom njegov predsednik stranke, potpredsednik stranke u Republici, kandidat za narodnog poslanika je direktor tog javnog preduzeća i srozao ga je za dve godine. Poruka je takva, pričam o drugim strankama, da kada su interesi u pitanju sve je moguće. Jer je jedini interes sklanjanje Aleksandra Vučića iz SNS-a", obrazlaže Nikolić.

Predstavnik “izbornih gubitaša - Socijalističke partije Srbije”, kako ih je SNS nazvao u jednom od svojih saopštenja, Srđan Dekić kaže da su u kampanji takve stvari dozvoljene.

"Kampanja je, svako se bori za birače, iznosi svoje stavove, viđenje, mišljenje. Mora SNS da shvati da pored njihove politke postoje druge političke partije i stranke. Svako se bori za svoje glasove i glasače. To su u kampanji dozvoljene stvari. Mi smo bili u koaliciji u prethodnom periodu i u nekim situacijama je dolazilo do mimoilaženja stavova i viđenja stvari, ali ono što je bitno je da su odluke u Skupštini donošene u interesu građana. Moramo da se vodimo tom krilaticom. Postoje ljudi koji su kvalitetni i koji su problematični i u jednoj i u drugoj stranci, koji nose viziju, ali sve to jednostavno mora da se ukomponuje i da se teži ka tome da se naš grad razvija", smatra Dekić.

Upitana sa kim bi SSP mogao u koaliciju nakon izbornog dana, Drmonjić kaže da saradnja sa naprednjacima ne dolazi u obzir, a da sve ostalo dolazi u obzir.

"Jedini uslov je bio da imam autonomiju na lokalu, da tražim način za rešavanje tih problema i drugi uslov je bio da nikakva saradnja sa SNS-om ne dolazi u obzir. Smatram da tamo postoje ljudi koji imaju kvalitet i da kada budu izmešteni u neku drugu sredinu mogu da pokažu svoj kvalitet, ali SNS kao takav i ova varijanta “mi smo napravili park, pa ne može da se polaže cveće u našem parku i predsednik je dao penzije” to ne dolazi u obzir. Ono za šta sam dobila potvrdu od centrale je da saradnje i pregovora sa SNS-om nema. Sve ostalo, ovako ili onako, dolazi u obzir", zaključuje predsednica SSP.

Dekić očekuje da izlaznost na lokalu bude oko 65% i da SPS ostvari rezultat koji će biti propusnica u lokalnu vlast.

"Mi imamo saradnju sa SNS-om. Formiranje koalicije vidimo na drugačiji način. Mi smo učestvovali u trenutnoj koaliciji manjinski, nismo imali svoje predstavnike u izvršnoj vlasti iako smo se obraćali više puta SNS-u kao nosiocu lokalne vlasti da dobijemo većnike, pomoćnike gradonačelnika…Jesr smo smatrali da tamo gde su naši predstavnici u ministarstvima možemo da postignemo rezultate i doprinesemo gradu. Prihvatili smo to i nastojali smo da rukovodimo nekim firmama i organizacijama koje smo držali - PIO fond, Bibilioteka, Hala. Tamo su se dešavali neki projekti. Nadam se da ćemo ostvariti dobar rezultat da i dalje učestvujemo u lokalnoj vlasti, to ne zavisi od nas, zavisi i od ostalih političkih stranka", kaže Dekić.

Nasuprot njemu, Nikolić se nada većini glasova i apsolutnoj vlasti Srpske napredne stranke.

"SPS su majstori da se održe na vlasti, tako da su oni uvek spremni i sa svakim mogu. Ja se iskreno nadam da je naš potencijal toliki i da će građani razumeti sve što je urađeno do sada i da ćemo imati apsolutnu većinu na lokalu. Parlament već ne dovodim u pitanje. U svim partijama postoje kvalitetni ljudi i nama nije problem da se ono što vredi uključi i bude deo naše ekipe, ali se nadam da nećemo imati potrebe da po svaki cenu i sa bilo kim pravimo koaliciju. Ja nemam dilemu da su izbori 17. bitni i da od njih zavisi da li ćemo da se vratimo u prošlost sa svim posledicama. Za sve ono što je urađeno u poslednjih 10 godina potrebno je nekoliko dana da nas opcija koja bi mogla da preuzme vlast vrati na početak. I na drugoj strani nastavili bismo sa uspešnom realizacijom projekta - rekao je Nikolić.

Šta su još rekli o programima svojih stranka, kako su ocenili rad lokalne vlasti i sve o čemu je bilo reči u emisiji, možete pogledati u video materijalu.

Najnovije vesti