CESID: Skoro dve trećine Srba protiv nezavisnosti Kosova

Na pitanje kako bi se na eventualno referendumu izjasnili o razgraničenju sa Albancima, 36 odsto ispitanika odgovorilo da bi glasalo "za“", 34 odsto "protiv", dok 22 odsto ne bi izašlo na taj referendum, rekao je izvršni direktor CESID-a Bojan Klačar na Beogradskoj NATO nedelji.

- Podatak da samo osam odsto (od 1.010 ispitanika) nema stav, pokazuje da je ova tema jako važna za građane u zemlji - kazao je Klačar.

Kako prenosi Tanjug, on je dodao da je istraživanje pokazalo da građani Srbije kao glavne aktere koji bi trebalo da pruže podršku ideji razgraničenja vide u SAD, EU, NATO-u i Nemačkoj.

Naveo je i da je postavljeno pitanje kako rešiti problem KiM sa četiri ponuđena rešenja, od kojih je prvo da Kosovo ostane u Srbiji po svaku cenu, a poslednje da je Kosovo nezavisno i da se tu ništa ne može promeniti.

- Drugi ohrabrujući podatak za mene jeste da su rešenja na krajevima polova, koja su u prošlosti bila ekstremna, i sada većina, ali mi danas vidimo da je 53 odsto za to da Kosovo ostane, ali to nije izrazita većina, a 63 odsto je protiv nezavisnosti - naveo je Klačar.

11 ODSTO PODRŠKE NATO-U

Od kako je državni vrh Srbije počeo da se obraća javnosti i informiše ga da postoji želja SAD da malo bolje čuju poziciju Srbiju po pitanju Kosova i Metohije, prema istraživanju Centra za evroatlantske studije (CES) i Cesida, 38 odsto građana vide promenu, izjavila je Jelena Milić, direktorka CEAS-a i istakla da to nije velika promena, niti znači da će Srbija zadržati Kosovo, ali ipak mnogo znači.

Prema njenim rečima, i pored kampanje o posledicama NATO bombardovanja na SR Jugoslaviju, za koju kaže da je eskalirala u poslednje dve godine kada je krenuo ovaj pozitivni trend, postoji 11 odsto podrške NATO-u.

Ono što je bitno, i u tom periodu kada je bila kampanja i zastrašivanje javnosti bez rezultata, vi imate da broj onih koji su neopredeljeni sada se povećava na račun onih koji su bili protiv članstva u NATO-u - rekla je Milićeva.

Istakla je da je bitno i to što je jako porasla podrška i shvatanje značaja saradnje Srbije s NATO-om u oblasti reagovanja u vanrednim situacijama, kao i podrška za jačanje vojne saradnje u smislu zajedničkih vojnih vežbi.

- Građani Srbije ne znaju koliko su povezani EU i NATO-om.

Morate da budete deo evroatlantskog sveta, možete da budete kao Norvežani da budete u NATO, ali ne u EU ili obrnuto kao Šveđani, da ste u EU, ali ne u NATO, ali to je jedan svet, to su partneri - rekla je Milićeva.

Kaže da u tom kontekstu ima još dosta da se radi, te da je ovo istraživanje pokazalo da mnogi građani Srbije i dalje ne znaju da je većina članica EU ujedno i članica NATO-a, već se nekako još uvek vide kao posebni entiteti.

Najnovije vesti